Amelyik kutyának szerencséje van és nem lesz daganatos, allergiás, cukorbeteg stb., az csak egyszerűen megöregszik. Sajnos nagyon gyakran korábban, mint amit egyébként a teremtő számára lehetővé tett, vagy ami genetikailag predesztinált. Ki-ki válassza a hozzá közelebb állót.
Idős kutyák és macskák
Az öregedés természetes jelenség, kedvenceink biológiai órája rövidebb életszakaszt szab nekik, mint amit mi emberek kaptunk. Ebben a rövidebb életben rendkívül fontos, hogy a szervezet működése minél tovább megmaradjon az optimálishoz közeli szinten.
Ha észrevesszük, öreg barátunk már nem a régi, általában megértéssel, bús belenyugvással fordulunk felé. Pedig tehetnénk ellene!
Termékeink
Mely szervek hanyatlása okozza legészrevehetőbben az öregedést?
A kognitív funkciók – rigorózusabb, morgósabb lett öreg bundás. Már megvan a maga “bónája”, amit mi szívesen ráhagyunk “jobb a békesség” alapon.
A mozgás (Izületek) – csak baktat a betonon, már nincs kedve nekirugaszkodni.
Emésztés és májfunkciók – Gyakoriak, melyek nem látványos tünetekben mutatkoznak, de a laborlelet árulkodó. Nem feltétlen kell cukorbetegség vagy icterus (sárgaság) hányás vagy hasmenés ahhoz, hogy a májműködés közelítsen végső határaihoz. Ezért is fontos évenként legalább egy ellenőrző laborvizsgálat bizonyos kor felett, még jobb egy részletesebb geriátriai szűrővizsgálat.
Elhízás, túlsúly – hiszen ha csak a gazdikat megnézzük is érthető. Sokkal kevesebb pocakos gimnazistát látunk, mint ötveneseket ugye? Úgymond érthető, pedig dehogy.
Bőr és szőr egészségének fenntartása fontos feladat, hiszen ez védi az állatot. A kültakaró állapota is árulkodó a szakértő szemnek.
Vese és a húgyutak problémái is gyakoriak és szerteágazóak. Szintén laborvizsgálattal jól felderíthetők a kevésbé látványos esetek.
A természetben élő (farkas, ló, stb.) állatok egyedfejlődésük során van egy viszonylag rövid (az emberénél sokkal rövidebb) növekedési, felfutási, érési szakasz, míg az állat az anyjára van utalva. Innen hamar a saját lábára áll és az élethez, a táplálékszerzéshez szükséges biológiai funkcióit élete legvégső szakaszáig folyamatosan gyakorolja. Nincs táppénzen, nem jár bottal, nem hord szemüveget, mégis a szabad természetben élő farkasok élethossza kb. megegyezik az emberhez társként szegődött kutyákéval. Gondoljunk bele: se vakcina se féreghajtás, se táppénz, csak az örökös harc a zsákmányállat elejtéséért, a szaporodásért, a falkában betöltött rangsorért, és mégis nagyjából megegyező élethosszal számolhatnak.
Állatorvosként nem hiszem, hogy a vakcinák és féreghajtó kezelések károsak, akárcsak feleslegesek volnának. Sokkal fontosabb és az öregedést, a szervezet hanyatlását igazán okozó tényező az állat átlagos gyulladásos szintjének emelkedése. A felsorolt szervi funkciók hanyatlását is az állat általános gyulladásos szintjének emelkedése okozza. És azt mi okozza? Hát az életvitel, mint nálunk, embereknél – sajnos sok a hasonlóság. Elsősorban is a táplálkozás, kisebb részben a mozgásszegénység.
Egy betegség fellángolása – milyen szép a magyar nyelv, ’’lángol’’ – a súlyos tünetek megjelenésével jár. Ugyanakkor a fentiekben felsorolt szervek ’’öregség miatti’’ hanyatlását a hamu alatt izzó parázsként foghatjuk fel, amit az általános gyulladásos szint emelkedése okoz. Kiváltó oka a széles körben elterjedt szénhidrát alapú diéta, a magasan feldolgozott ételek, száraztápok.
A gyógygombáknak van egy úgynevezett adaptív hatása, én ezt intelligens hatásnak fordítom, nagyjából azt jelenti, hogy minden szervezetben kicsit másként hat, ott a segítség, ahol a legnagyobb a szükség.
Forrás: Dr. Varga Miklós állatorvos https://herbalvet.hu/blog/