Leírás
Apróbojtorján
(Agrimonia eupatoria)
Gyógyhatásai
Hasmenésre, gyomor- és bélhurutra, krónikus májgyulladásra antibakteriális hatása miatt alkalmas. Cukorbetegeknél csökkenti a vizelet mennyiségét és csökkenti a szomjúságot is, stimulálja az emésztőrendszert. Torok- és szájgyulladásra, rekedtségre, mandulagyulladásra a flavonoid hatóanyag gyulladáscsökkentő hatása miatt használható. Krónikus hangszalaggyulladásra énekeseknek, előadóművészeknek, erős dohányosoknak ajánljuk. A szájban lévő sebeket (pl. műfogsor által okozott sebeket) is gyógyít. Csecsemők szájpenészét is lehet mosogatni apróbojtorján teával, mert enyhíti a problémát. Erre a célra keverjék zsályával és szamócalevéllel! Legismertebb felhasználási területe a máj és az epe működésének szabályozása. A kelleténél magasabb húgysavszint, reuma és köszvény esetén is érdemes inni a teáját. Jó vízhajtó, fogyasztásával megelőzhető a vesekő- és vesehomok képződés. Segíti a táplálékfeldolgozást, az emésztést. A lép működését is szabályozza.
Elkészítés
Egy csapott evőkanál (3 g) teafüvet 2,5 dl vízzel forrázzon le, 15 perc után szűrje le. Ne használjon fémszűrőt.
Felhasználása belsőleg
Gyógyteáját forrázással készítjük a szokásos adagban. Naponta 3-4 csésze langyos teát fogyasszunk torokbántalmakra, mindenféle gyulladásra 4-5 napon keresztül. Légzőszervi panaszok esetén mézzel vagy szedersziruppal édesíthetjük. Szájüregben lévő daganat esetén 15 gramm zsurlóból, 15 gramm apróbojtorjánból és 20 gramm szederlevélből készült teával kell naponta többször öblögetni.
Vesehomok és vesekő megelőzésére heti egy csészével kell inni reggel éhgyomorra. Napi három csésze hideg apróbojtorján tea lazítja a székletet. Májbetegségekre, cukorbetegségre, vérszegénységre naponta egy csészével ajánljuk. Magas húgysavszintre, inkontinenciára és vízhajtásra szintén napi egy csészével fogyasztandó, reggeli étkezés előtt. Napi egy csészével korlátlan ideig iható. Megelőzésre heti két alkalommal ajánljuk. Étkezés előtt fogyassza, lehetőleg ízesítés nélkül.
Gyermekeknek 6 éves kortól hígítva adható (egy teáskanál teafű, 2,5 dl vízhez).
Felhasználása külsőleg
100 g növényt 1 l vízzel addig főzünk, míg a harmadára csökken. Ezzel a folyadékkal végzünk szájöblögetést, gargarizálást naponta 5-6 alkalommal torokfájásra, légzőszervi betegségekre. Borogatásként használhatjuk rándulásra, ficamra, lumbágóra. Reumás panaszok esetén fürdővízbe öntött 3-4 liter apróbojtorján tea csökkenti a fájdalmakat. Ugyanilyen fürdőt készítünk ágybavizelésre, vizelettartási problémákra is. Gyermekeknél is hasznos ágybavizelés ellen az apróbojtorjánból készült ülőfürdő. Külsőleg még sebgyógyításra, kelések, pattanások kezelésére használhatjuk. Nehezen gyógyuló sebek kezelésére, enyhe felületi bőrgyulladásoknál borogatószerként használhatjuk.
Csecsemőknek újszülött kortól külsőleg ajánlott.